SÚŤAŽ CEWE FOTOKNIHA ROKA

Jubilejné piate finále bolo príjemné a podarené

Praha, 19. marca 2015

Finále Praha Prvú päťročnicu sme uzavreli ako sa patrí. Síce bez červeného koberca a zbytočnej pompy, ale v príjemnom prostredí a perfektnej atmosfére, ktorá sa postarala dokonalý finálový večer. Aj tentokrát sme našich finalistov privítali v hoteli Aquapalace Praha, kde sa rozhodlo o víťazovi.

Od júna do decembra sme ich dôkladne sledovali, aby sme z nich vybrali tie najlepšie. Súťaž trvala sedem mesiacov a každý mesiac postúpili dve súťažné CEWE FOTOKNIHY, ktoré vo veľkom finále súperili o priazeň porotcov. Aby to bolo ešte zaujímavejšie, takto vytvorenú „štrnástku“ sme doplnili divokou kartou – fotoknihou, ktorá od vás získala najviac online hlasov. Tieto fotoknihy sa mali možnosť odprezentovať v celej svojej nádhere 19. marca v Prahe za účasti finalistov, poroty a partnerov súťaže.

Kto a čo rozhoduje?
O tom, ktoré fotoknihy postúpia do finále, rozhodovala na mesačnej báze odborná porota zložená z fotografov, partnerov súťaže a zo zástupcov spoločnosti CEWE a.s. ako organizátora súťaže. Starostlivo vybraná porota je zárukou toho, že ani jedna výnimočná fotokniha neostane nepovšimnutá. Predsedom poroty a zároveň veľkého finále bol už po piaty raz spevák a fotograf Peter Nagy. Okrem patróna súťaže prijal pozvanie aj športový a olympijský fotograf Janko Súkup a reportážna fotografka Danica Púry, s ktorou organizujeme okrem iného aj fotosúťaž k festivalu Hory a mesto.

Praha je ideálnym miestom
Pozvanie do Prahy sme finalistom avizovali už vopred. Niektorí z nich sa ho zúčastnili už druhýkrát. A prečo vždy a práve Praha? Chceli sme pre finalistov pripraviť tak trochu zážitkový výlet. Dôvodov na to máme hneď niekoľko. Počas cesty autobusom, ktorý sme pre účely finále zabezpečili, sa všetci stihnú zoznámiť, a preto je samotný večer príjemný a uvoľnený. Príchod v skorých popoľudňajších hodinách umožnil naplno využiť voľné poobedie, napríklad stráviť ho v hotelovom wellness centre a aquaparku. To určite odporúčame, pretože práve hotel Aquapalace Praha je jedným z najväčších aquaparkov v strednej Európe a dostatočne sa tu vybláznia aj finalisti,ktorých často sprevádza celá rodina. V Prahe zároveň sídli naša česká sestra CEWE a.s. s veľkokapacitným fotolaboratóriom, v ktorom sa spracúvajú aj slovenské fotozákazky a naši finalisti mali možnosť nahliadnuť do sveta výroby pred spiatočnou cestou počas hodinovej exkurzie, ktorú pre nás zorganizovali českí kolegovia

Finále Praha Večer patril finalistom
Finále bolo koncentrované nádhernými fotografiami, skvelými nápadmi, silnými emóciami a príbehmi, ktoré sálali z každej CEWE FOTOKNIHY. Ale vôbec by to nebolo ono nebyť našich finalistov, ktorí sa finále osobne zúčastnili. Toto podujatie je jedno z najdôležitejších, ktoré naša spoločnosť počas roka organizuje. Chceli sme pripraviť jedinečný a nezabudnuteľný večer pre veľmi zaujímavých a inšpiratívnych ľudí, ktorých sa nám podarilo spoznať vďaka nášmu výnimočnému produktu, ktorým CEWE FOTOKNIHA bezpochyby je. Finále sme venovali im.

O dobrú náladu počas celého večera sa staral moderátor a pán improvizácie Milan Zimnýkoval alias Junior a predseda poroty Peter Nagy, ktorý za sprievodu gitary večer príjemne osviežil niekoľkými známymi hitmi. Po krátkom úvode a predstavení všetkých finalistov a porotcov sa prešlo k hlasovaniu, napäté tváre finalistov nám totiž nedovolili dlhšie naťahovať čas.

Aký bol systém hlasovania? Jednoduchý, prehľadný a hravý. Do pripravených tubusov porotci vhadzovali ping-pongové loptičky. Každá z nich predstavovala jeden hlas. Porotca mal k dispozícií päť loptičiek a tie mohol rozdeliť rôznym fotoknihám alebo venovať viac kusov iba niektorým z nich – presne podľa svojich sympatií.

Crème de la crème
Vo finále sa jednoznačne stretli tie najlepšie fotoknihy a s porotou sme sa jasne zhodli na tom, že ktorákoľvek zvíťazí, všetky ostanú víťazné, veď predsa ide o mesačných výhercov a dostať do finále svoju fotoknihu ako jednu z top pätnástich, jednu z dvoch mesačných, jednu z celkovo 536 prihlásených, je samo o sebe obrovský úspech. Smiali sme sa na vtipe Juniora, že finalisti sa majú pred odhalením výsledkov poslednýkrát usmiať jeden na druhého a keďže nie sme na Slovensku, nie je si čo závidieť. Dobre ale vieme, že finalisti si navzájom držali palce a mali svojich tajných favoritov. „Crème de la crème“ vypadlo z úst Juniora a má pravdu, i keď smotánku môže zlízať nakoniec iba jeden. Nasledovala chvíľka prekvapenia: z tubusov sme slávnostne stiahli návleky a mohlo sa začať počítat.

Shades of Gray Anity Seregiovej nás všetkých dostala
Finále Praha Pokiaľ máte pocit, že v názve vám niečo chýba, po prelistovaní sa presvedčíte o úplom opaku. Vo vnútri nájdete nádherné reportážne fotografie v škále šedej autorky Anity Seregiovej. Fotky boli dôkladne a s citom vybrané. Fotokniha je plná vzácnych momentov a vydarených portrétov, pričom väčšina z nich musela vzniknúť veľmi spontánne. Celkovo je bez textov a graficky veľmi jednoducho spracovaná. Oceňujeme Anitine fotografické očko a srdečne blahoželáme k výhre!

Veľká škoda, Anitu totiž s nami do Prahy jej pracovné povinnosti nepustili a tak sme museli oslavovať bez nej. Výherný poukaz na zájazd v hodnote 3.000 € od CK Leonardo za ňu symbolicky prebrala sympatická finalistka Adriana Halgašová, ktorá súťažila s fotoknihou Ney York. Napadlo nás, že Anitu kontaktujeme telefonicky priamo z „miesta činu“, ale nepodarilo sa nám zohnať mobilný kontakt a tak sme sa jej hneď začiatkom týždňa písali e-mail a čakali na reakciu:

„Veľmi, veľmi pekne ďakujem za ocenenie. Je to neopísateľný pocit a stále sa mi iba ťažko verí, že spomedzi toľkých krásnych kníh práve moja dostala najviac hlasov. Počas svojich štúdií na koncoročných prieskumoch som sa naučila, že vnímanie vystaveného objektu je absolútne subjektívne a medzi silnou konkurenciou rozhoduje veľakrát iba šťastie a náhoda. Som vďačná všetkým hlasujúcim ktorí prelistovali moje fotky a na základe vyvolaných pocitov ju rozhodli podporiť. Mrzí ma, že zahraničné pracovné povinnosti mi neumožnili účasť vo finále. Som si istá, že bez ohľadu na výsledky bol program zážitkom pre každého prítomného.“

S Anitou sme si dohodli stretnutie u nás na centrále v Bratislave, kde jej oficiálne výhru odovzdá vedenie. Nebude to už celkom ono, ale možnosť potriasť víťazke rukou si určite nenecháme utiecť.

Ocenili sme aj ostatných
Všetky finálové CEWE FOTOKNIHY získali uznanie poroty a do rúk finalistov poputovali krištáľové ocenenia za účasť vo finále. Špeciálnu pozornosť si ale zaslúži druhé a tretie miesto.

Na druhom mieste sa umiestnila Andrea Pešková a Rok 2014, fotoknihou plnou emócií a krásnych snímok, v ktorých nás vrátila do detstva, času letných prázdnin a absolútnej bezstarostnosti. Navyše sa nám veľmi páči pôvodný zámer autorky - vytvoriť spomienkový album pre svoju mamu so zábermi z prostredia, v ktorom ako malá sama vyrastala.

Ako ďalšia porotu okúzlila CEWE FOTOKNIHA Ernesta Koppona s názvom Mágia Malej Fatry. Väčšina z nás po horách kráča po vyšľapaných turistických chodníčkoch a obdivuje prírodu a výhľady zo známych štítov. Pohľad na výnimočnú prírodu Malej Fatry od výhercu tretieho miesta nám preto vyrazila dych. Čiernobiele prevedenie pridalo na dramatickosti a svoju úlohu zohrali aj malé popisky k obrázkom.

Finále Praha Finále Praha Finále Praha

 

Rekapitulácia:

  1. miesto: Anita Seregiová, Shades of Gray
  2. miesto: Andrea Pešková, Rok 2014
  3. miesto: Ernest Koppon, Mágia Malej Fatry

Celkové poradie aj počet hlasov si môžete pozrieť vo výhernej listine.

Zvyšok večera sa niesol vo veselej nálade, finalisti aj porotcovia sa mali o čom rozprávať až do neskorých večerných hodín.

Dar života
Finále Praha Už tretí rok v rámci nášho projektu pomáhame iným. Podporujeme občianske združenie Dar života, ktoré založila p. Vlasta Pagáčová, jedna z našich porotkýň. Dar života je združenie ľudí s transplantovaným srdcom so zámerom vzájomne sa podporiť a dodať odvahu iným, ktorých takýto zákrok ešte len čaká. Pokiaľ ste so svojou fotoknihou súťažili aj vy, pomohli ste! Z každej súťažnej CEWE FOTOKNIHY poputovalo 1 € práve občianskemu združeniu Dar života. Na finále sme slávnostne odovzdali poukaz v hodnote 1.000 €.

 

 

 

Prehliadka fotolaboratória zožala úspech
Každoročnou súčasťou finále je aj prehliadka veľkokapacitného laboratória, ktorým disponuje naša česká pobočka. Spracúva sa tam aj veľké množstvo slovenských fotozákazok. Veľa našich zákazníkov nemá absolútne žiadnu predstavu, ako vyzerá pozadie výroby alebo aký je postup od momentu, kedy dajú odoslať svoju objednávku na spracovanie. Pre našich finalistov je to príjemné spestrenie a pretože veľa z nich je našimi stálymi zákazníkmi, exkurzia ich veľmi zaujala. Najzaujímavejší a najzložitejší je proces výroby CEWE FOTOKNIHY, ktorý je rozdelený do niekoľkých výrobných liniek a trvá niekoľko dní.

K prehliadke výrobnej haly sa vyjadrila aj finalistka a výherkyňa druhého miesta, p. Andrea Pešková:
„Už na pozvánke ma upútala plánovaná návšteva fotolaboratória. A tá veru nesklamala. Ďakujeme Vašim českým kolegom za milé privítanie aj pohostenie, aj za možnost pozorovať zatmenie slnka, ale hlavne za prehliadku a odborný výklad. Určite ma toto cele podujatie potešilo a som rozhodnutá opäť sa zapojiť do ďalšieho súťažného ročnika a dať urobiť nie jednu, ale niekoľko kvalitných fotokníh. Určite ostaneme Vašimi vernými zákazníkmi.“

Finále Praha Finále Praha Finále Praha

 

Nový ročník súťaže spúšťame už 1. mája
Úprimne veríme, že všetci finalisti boli s podujatím spokojní aspoň tak ako my, oddýchli si a celé finále pre nich bolo príjemným spestrením. Radi by sme však upozornili na to, že už čoskoro šartujeme nový ročník súťaže, v ktorom začíname celkom odznova. Prihlásiť sa môžu noví aj stáli zákazníci, listovať si budete môcť v stovkách inšpiratívnych fotokníh, budete hrať o zaujímavé ceny a o rok sa s niektorými opäť uvidíme vo veľké finále. Do súťaže sa môže prihlásiť sa môže naozaj každý a každý ihneď získava 10 € poukaz na ďalšiu objednávku. Súťažiť môžu začať všetky aprílové fotoknihy!

Súťaž neorganizujeme preto, aby ste sa do nej iba prihlasovali, ale aby ste mali motiváciu robiť CEWE FOTOKNIHY lepšie. Aby ste si dali viac záležať. Aby ste pri príprave Vašej fotoknihy vymýšľali, tvorili a hrali sa. Aby ste skúšali používať zatiaľ nevyskúšané alebo celkom nové funkcie nášho objednávkového softvéru. Aby Vám robila radosť a aby brala dych každému, kto si ju otvorí. Pretože Vaše zážitky a spomienky za to stoja...


Vaša CEWE FOTOKNIHA

Autor: Lenka Šimkovichová
Foto: Róbert Maťo