SÚŤAŽ CEWE FOTOKNIHA ROKA


Finále 6. ročníka bolo plné emócií i prekvapení

Praha, 28. apríla 2016


Finále Praha Šiesty ročník súťaže CEWE FOTOKNIHA ROKA sa niesol v znamení 10. výročia vzniku CEWE FOTOKNIHY. Preto aj súťaž trvala symbolicky 10 mesiacov a posledného finalistu – výhercu online hlasovania, sme spoznali až koncom marca 2016. Do veľkého finále teda postúpilo 21 finalistov. Z toho bolo 10 výhercov FOTOKNIHA MESIACA, 10 mesačných výhercov TIP POROTY a výherca "divokej karty" s najväčším počtom hlasov v online hlasovaní.

Aj tento rok sme našich finalistov pozvali na slávnostné vyhlásenie výsledkov do hotela Aquapalace Praha, kde sme pre nich pripravili nielen napínavý finálový večer, ale aj atraktívny sprievodný program. Po príchode do Prahy mnohí využili voľné chvíle na návštevu krásnej Prahy, alebo si oddýchli vo vodnom svete a wellness centre hotela Aquapalace – v jednom z najväčších aquaparkov v strednej Európe. Samotné finále sme odštartovali o 19:00 h. v hotelovej reštaurácii za účasti finalistov, poroty a partnerov súťaže.

Kto a čo rozhoduje?
O tom, ktoré fotoknihy postúpia do finále, rozhodovala každý mesiac odborná porota zložená z fotografov, partnerov súťaže a zo zástupcov spoločnosti CEWE a.s., ako organizátora súťaže. Rozhodovanie bolo opäť veľmi ťažké, čo svedčí o stúpajúcej kvalite prihlasovaných CEWE FOTOKNÍH. A to nás veľmi teší, rovnako ako rastúca popularita súťaže. V tomto ročníku porota vyberala už zo 711 súťažných fotokníh. Predsedom poroty bol i tento rok spevák a fotograf Peter Nagy, ktorého na finále kvôli pracovnej vyťaženosti výborne zastúpil Ľuboš Fellner, cestovateľ, fotograf a zakladateľ cestovnej kancelárie BUBO. Okrem patróna súťaže prijala pozvanie aj zakladateľka Akadémie kreatívnej fotografie, p. Katarína Ďurove; fotograf, historik a pedagóg, p. Marián Pauer a reportážna fotografka, p. Danica Púry.

Finálový večer
Stredobodom pozornosti počas celého finálového večera boli nielen naši finalisti, ale predovšetkým 21 finálových CEWE FOTOKNÍH. Tie najvydarenejšie diela plné vašich príbehov, emócií, spomienok a kreatívnych nápadov, ktoré bojovali o hlavnú výhru a titul CEWE FOTOKNIHA ROKA 2015. Večerom sprevádzal a o dobrú náladu sa staral moderátor Roman Juraško, ktorý svojím humorom správne naladil celú spoločnosť. Po privítaní a krátkom príhovore hostiteľa večera p. Miloša Zámečníka, Key account manažéra spoločnosti CEWE a.s., nastal čas na netrpezlivo očakávané hlasovanie.

Finále Praha Aký bol systém hlasovania?
Jednoduchý, prehľadný a hravý. Do pripravených tubusov vhadzovali porotcovia ping-pongové loptičky. Každá z nich predstavovala jeden hlas. Každý z 11-tich porotcov mal k dispozícií desať loptičiek a tie mohol rozdeliť rôznym fotoknihám, alebo venovať viac kusov iba niektorým z nich – presne podľa svojich sympatií. Nasledovala chvíľka prekvapenia a samotní finalisti stiahli návleky, čím odhalili počet loptičiek pri vlastnej fotoknihe. Počítanie sa mohlo začať.

Jednoznačný víťaz
Po spočítaní hlasovacích loptičiek sme spoznali jednoznačného víťaza súťaže. Titul CEWE FOTOKNIHA ROKA 2015 získala fotokniha BRATISLAVA PHOTOGALLERY od Mateja a Adama Kováčovcov, ktorí získali aj poukaz v hodnote 3 000 € na zájazd od CK Leonardo. Bratia Kováčovci, ktorí do finále postúpili ako víťazi online hlasovania, získali najviac hlasov a s veľkým náskokom zvíťazili. Ich fotokniha dokumentujúca najčarovnejšie miesta ich rodného mesta oslovila najviac porotcov a zaslúžene vyhrala. Vyhlasovanie výsledkov bolo o to emotívnejšie, že obaja bratia sú nepočujúci a víťazstvo bolo pre nich obrovským, ale nádherným prekvapením. Srdečne blahoželáme!


Výherci Kováčovci


Ocenili sme všetkých finalistov
Všetky finálové CEWE FOTOKNIHY získali uznanie poroty a všetci finalisti si prevzali krištáľové ocenenia za účasť vo finále. Špeciálnu pozornosť si ale zaslúži druhé a tretie miesto. Na druhom mieste sa umiestnila Andrea Pešková a Žurnál nášho života. "Snažila som sa zachytiť každodenný život mojich detí, čo robia, ako sa hrajú, ako sa tvária ...jednoducho bežný deň v našom živote :-) Každá fotka má pre mňa svoj príbeh. Verím, že raz budú tieto fotky milou spomienkou na chvíle ich detstva.", napísala k svojej fotoknihe Andrea Pešková.

odovzdavanie ceny Ako ďalšia porotu očarila CEWE FOTOKNIHA My beautiful family od Martina Šurku, ktorá zachytáva nádherné rodinné momentky. Radosť z detí, spoločné chvíle v kruhu rodiny a rôznorodé emócie vynikajú aj v čierno-bielom stvárnení.

Rekapitulácia:

  1. miesto: Adam a Matej Kováč, BRATISLAVA PHOTOGALLERY
  2. miesto: Andrea Pešková, Žurnál nášho života
  3. miesto: Martin Šurka, My beautiful family

Celkové poradie aj počet hlasov si môžete pozrieť vo výhernej listine.

CEWE FOTOKNIHA pomáha
Už tretí rok v rámci nášho projektu pomáhame iným. Podporujeme občianske združenie Dar života, ktoré založila p. Vlasta Pagáčová, jedna z našich porotkýň. Dar života je združenie ľudí s transplantovaným srdcom so zámerom vzájomne sa podporiť a dodať odvahu iným, ktorých takýto zákrok ešte len čaká. Pokiaľ ste so svojou fotoknihou súťažili aj vy, pomohli ste! Z každej súťažnej CEWE FOTOKNIHY poputovalo 1 € práve občianskemu združeniu Dar života. Na finále sme slávnostne odovzdali poukaz v hodnote 1 000 €.

Tento rok CEWE FOTOKNIHA pomohla ešte ďalšiemu významnému partnerovi, ktorým je špecializované pracovisko pre neurorehabilitáciu - Adeli Medical Center so sídlom v Piešťanoch. Šek v hodnote 1 000 € prevzala p. Jana Šímová, marketingová manažérka centra.


dar zivota adeli

 

Nahliadli sme do zákulisia výroby CEWE FOTOKNIHY
Býva dobrým zvykom, že našim finalistom, partnerom i porotcom ukážeme zákulisie výroby produktu, okolo ktorého sa celá súťaž točí – CEWE FOTOKNIHY. Aj tento rok sme zavítali do veľkokapacitného fotolaboratória spoločnosti CEWE v Prahe, kde sa spracúva aj veľké množstvo slovenských objednávok. Pre našich hostí bolo vzrušujúce vidieť, ako sa jednotlivé stránky fotoknihy vo finále stretli, aby pomocou väzby vytvorili finálny produkt. Fotoknihu, ktorá prináša radosť a zachytáva krásne spomienky možno aj pre ďalšie generácie.

Pár slov na záver
Ďalšie finále máme za sebou a opäť sa vydarilo. V príjemnej atmosfére sa stretli tie najlepšie CEWE FOTOKNIHY a naši milí finalisti, s ktorými sme strávili skutočne výnimočný a pekný večer. Napriek tomu, že víťaz môže byť len jeden, uznanie si zaslúžia všetci finalisti. Veď prebojovať sa do finále zo 711 súťažiacich je obrovský úspech. Všetkým srdečne blahoželáme!

Nezabudnite, od 1. mája môžete prihlasovať Vaše CEWE FOTOKNIHY do nového ročníka CEWE FOTOKNIHA ROKA 2016. Tešíme sa na Vaše nové príbehy a kreatívne nápady!


Vaša CEWE FOTOKNIHA

Autor: Oľga Kleinová
Foto: Róbert Maťo